Strona Główna DuoACCOSPHERE

PAX ET BONUM PER MUSICAM

****

DuoACCOSPHERE

ALENA BUDZIŇÁKOVÁ (Słowacja)

GRZEGORZ PALUS (Polska)

26 września 2019, godz. 19.30

Kościół pw. św. Antoniego, al. Kasprowicza, Wrocław

wstęp wolny


Alena Budziňáková, ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie oraz studia podyplomowe  Konzertexamen w Hochschule fur Musik Detmold (Niemcy) w klasie prof. Grzegorza Stopy. Jest laureatką szeregu konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym,  m.in. I nagroda w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja, 2012), I  nagroda w IMC-UNESCO ”Coupe Jeunesse” w Dunajskiej Stredzie (Słowacja), I nagroda w VI Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (Słowacja, 2010). Koncertuje z repertuarem solowym oraz kameralnym. Dokonała nagrań dla Słowackiego Radia i Telewizji,  słowackiego Radia Devin, Polskiego Radia w Rzeszowie i Krakowie oraz niemieckiego Radia WDR 3.

Grzegorz Palus, absolwent Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze (Dania), Hochschule für Musik Detmold (Niemcy) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Austria, Bośnia i Hercegowina, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Włochy, Ukraina, USA). Od 2016 roku pracuje na stanowisku asystenta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest zapraszany do prowadzenia warsztatów akordeonowych, a także zasiada w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych.

duoAccosphere jest unikatowym, międzynarodowym duetem akordeonowym, łączącym w swej działalności dwa różnorodne oblicza współczesnego akordeonu koncertowego. Założone zostało w 2011 roku z inicjatywy wybitnych reprezentantów polskiej i słowackiej akordeonistyki, dla których główną ideą twórczą jest promowanie artystycznego oblicza muzyki akordeonowej, w jej różnorodnych aspektach wykonawczych i brzmieniowych. Od samego początku duet prowadzi ożywioną aktywność koncertową w Polsce i za granicą (Austria, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina). Artyści występowali dotychczas w takich miejscach jak m.in. Sala Kameralna Filharmonii Berlińskiej, Konzerthaus Detmold, Tonhalle Düsseldorf, Radio WDR3 w Kolonii, Filharmonia w Odessie (Ukraina), Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Conservatory Tianjin, Central Conservatory oraz National Centre for the Performing Arts w Pekinie (Chiny).

W dorobku duetu znajdują się także występy na szeregu prestiżowych festiwalach muzycznych jak: Festiwal Emanacje, Letnie Wieczory Muzyczne w Dziekance, Festiwal Wawel o Zmierzchu w Krakowie, Barendorfer Klassik Fest w Iserlohn, BachFest 2014 w Detmold (Niemcy), Festival „Day of Accordion and Bayan Music” w Kijowie (Ukraina), Festiwal „Deni Harmonike” (Bośnia i Hercegowina), International Accordion Festival w Wilnie (Litwa), jak i Festiwal Contemporary Baroque w Wiedniu (Austria). Ponadto duoAccosphere dokonało nagrań radiowych m.in. dla niemieckiego Radia WDR 3 oraz Polskiego Radia.

duoAccosphere występuje także z towarzyszeniem orkiestr. W 2014 roku artyści zadebiutowali w roli solistów z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. W 2018 roku Alena Budziňáková i Grzegorz Palus wystąpili razem na scenie Sali Kameralnej Filharmonii Berlińskiej z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalu Pantonale. Ponadto w tym samym roku miał miejsce występ duetu z towarzyszeniem Przemyskiej Orkiestry Kameralnej, z którą zostały wykonane trzy koncerty podwójne, w tym dwa prawykonania światowe powstałe specjalnie dla duoAccosphere. Zespół był wielokrotnie nagradzany w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych.

W obszarze zainteresowań repertuarowych duetu znajduje się równolegle muzyka współczesna, oraz transkrypcje kompozycji pochodzących z wcześniejszych epok. Wyrazem tych zainteresowań jest współpraca z kompozytorami, prawykonania nowych kompozycji (m.in. Wojciecha Ziemowita Zycha, Petera Machajdíka, Kiry Maidenberg-Todorovej, Wołodymira Runczaka, Renaty Stivriny, Anny Sowy, Svena Ingo Kocha, Macieja Zimki), a także autorskie aranżacje kompozycji wywodzących się z literatury fortepianowej, organowej, kameralnej czy orkiestrowej, powstałych od Baroku do XX wieku. Szczególnie istotnym obszarem działalności artystów jest muzyka barokowa oraz poszukiwania jej nowych środków interpretacyjnych, w odniesieniu do współczesnych możliwości instrumentarium akordeonowego. W repertuarze duetu znajdują się m.in. transkrypcje wszystkich trzech koncertów na dwa klawesyny i orkiestrę Jana Sebastiana Bacha.

Artyści współpracują także z muzykami innych specjalności, biorąc udział w projektach kameralnych m.in. z organistą Wacławem Golonką oraz kwartetem smyczkowym Airis Quartet. Ponadto muzycy współtworzą międzynarodową formację akordeonową FONA, biorąc udział w różnorodnych projektach akordeonowej muzyki kameralnej.

duoAccosphere jest obecnie zaliczane do czołowych formacji kameralistyki akordeonowej na arenie światowej. O jego renomie świadczy ponadto połączenie wyrazistych, różnorodnych osobowości muzyków, realizujących się z sukcesami również w wymiarze solistycznym.

Program

Johann Sebastian Bach — Chaconne d minor  opr. F. Luzzatto/duoAccosphere

Antonio Vivaldi — Koncert nr 4 f-moll „Zima” („LʼInverno”), RV 297

Allegro non molto

Largo

Allegro

Peter Machajdík  —  Jeszcze chwila…

Yuji Takahashi — Like a water buffalo

Ole Schmidt — Toccata nr 2

Piotr Czajkowski — Sześć tańców charakterystycznych  z baletu  „Dziadek do orzechów” op. 71a

Marsz

Taniec Cukrowej Wróżki

Taniec arabski

Taniec chiński

Taniec pastuszków

Trepak

****