Strona Główna ARKADIUSZ BIALIC, 5.10.2018

PAX ET BONUM PER MUSICAM

****

ARKADIUSZ BIALIC (Polska, Kraków)

Recital organowy

5 października 2018, godz. 19.30

Kościół pw. św. Antoniego, al. Kasprowicza, Wrocław

wstęp wolny


Arkadiusz Bialic urodził się w Krakowie. Należy do czołówki polskich organistów. Od osiemnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z recitalami solowymi, koncertami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą promując w szczególności muzykę polską. W roku 2000 ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. J. Serafina a rok później Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy) w klasie prof. Z. Száthmary. Dalsze studia kontynuował w klasie solistycznej pod kierunkiem prof. D. Rotha w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, które ukończył dyplomem Konzertexamen w 2003 roku. Swoje umiejętności doskonalił również na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: M.C. Alain, G. Boveta, O. Latry, J. Laukvika, L. Lohmana,  D. Titteringtona, H. Vogla. Za wybitne osiągnięcia był wielokrotnie wyróżniany stypendiami fundacji polskich i niemieckich, w tym m.in. Ministra Kultury i Sztuki RP oraz Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD).

Jest zdobywcą wielu nagród na  międzynarodowych konkursach organowych w tym m.in. III. Nagrody na Schweizer Orgelwettbewerb w 1998 roku oraz II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku w 2000 roku. W 2002 roku jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak został laureatem prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Organowego Grand Prix du Chartres we Francji, gdzie uzyskał II Grand Prix, co otworzyło przed nim drogę do międzynarodowej kariery solowej. W ramach swej działalności koncertowej występował na wielu renomowanych festiwalach we Francji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii i Włoszech oraz na większości znaczących festiwali organowych w Polsce. Jako solista występował m.in. z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Ma także na swym koncie szereg prawykonań utworów współczesnych, nagrania płytowe oraz nagrania archiwalne dla polskiego i słowackiego radia.

Arkadiusz Bialic jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, prezesem Fundacji Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego, a  także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Dni Muzyki Organowej” w Krakowie oraz Kromer Biecz Festival w Bieczu.

Program

Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga e-moll BWV 548

César Franck – Cantabile (z Trois pièces pour grand orgue)

Henryk Mikołaj Górecki – Kantata op. 26

Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 nr 3  (transkrypcja na organy Alistair Wightman)

Aleksander Karczyński – Sonata b-moll op. 38

****