Strona Główna IHOR I OLENA MATSELYUKH, 6.10.2018

PAX ET BONUM PER MUSICAM

****

IHOR I OLENA MATSELYUKH (Ukraina, Lwów)

Koncert kameralny

6 października 2018, godz. 18.00

Kościół pw. Świętego Krzyża, Ostrów Tumski, Wrocław

wstęp wolny


Ihor Matselyukh, znakomity muzyk, multiinstrumentalista. W roku 1996 ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium we Lwowie. Kształcił się w klasie akordeonu. Podczas studiów opanował grę na instrumentach dętych, takich jak: flet, okaryna, dwuflet, telenka i inne instrumenty ludowe. Ihor Matselyukh uczestniczył w konkursach i festiwalach (Drohobycz, 1989, 1997, Harkiv, 2001; Hmelnyckyi, 2003) dostając najwyższe nagrody. Ostatecznie jego największą fascynacją została fletnia Pana – instrument, który jest pierwowzorem organów. Współbrzemienie tych dwóch instrumentów proponuje duet małżeński: Olena i Ihor Matselyukh. Ihor Matselyukh od lat uczęszcza na naukę gry na fletni Pana, podróżując do Mołdawii. Jako zawodowy muzyk, uczęszcza na warsztaty wybitnego profesora fletni: Iona Negura. Brzmienie swoich koncertów wzbogaca o szereg instrumentów ludowych, proponując słuchaczom niepowtarzalny świat barw muzycznych. Koncerty duetu Matselyukh oparte są o własne aranżacje Ihora. Muzyk aranżuje utwory dla różnych zespołów, często z udziałem bandury (unikalnego strunowego instrumentu ukraińskiego), organów, orkiestry smyczkowej i orkiestry symfonicznej. Ihor Matselyukh koncertuje zarówno w Europie, jak i Ameryce. Aktywnie propaguje także fletnię Pana w swoim rodzinnym kraju, grając z różnymi instrumentalistami i orkiestrami.

Lwowska organistka Olena Matselyukh jest bardzo wszechstronną artystką. Niemal wszystkie organy we Lwowie, dzięki jej wysiłkom i ciężkiej pracy, zostały odnowione i zyskały „drugie życie”. Każdego miesiąca gra około dwudziestu koncertów na Ukrainie: od Berdiańska i Doniecka i Odessy po Sambor. Koncertuje także w Polsce, Szwajcarii, Francji, Austrii i Niemczech. W jej repertuarze, oprócz dzieł renesansowych i barokowych są również transkrypcje z oper R. Wagnera oraz współczesne dzieła francuskich kompozytorów.  Jej współpraca z lwowskim kompozytorem – Bogdanem Kotyukiem – zaowocowała prawykonaniami jego dzieł. Wraz z mężem – Ihorem (fletnia Pana) wykonuje koncerty oparte o autorskie aranżacje.

Olena Matselyukh aktywnie uczestniczy w każdym lwowskim festiwalu, m. in. „Wirtuozi”, „Kontrasty”, „Lwowskie noce” oraz „Muzyka w starym Krakowie i Lwowie”. W 2016 roku artystka zainicjowała pierwszy letni festiwal w Lwowskiej Filharmonii – „Pizzicato e Cantabile”, który odbywa się każdego roku. O. Matselyukh jest uczestnikiem i współorganizatorką Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Diapazon”. Spośród charakterystycznych cech jej stylu wykonawczego wymienić należy szczerość i bogactwo emocjonalne, ciężką pracę, kreatywność i wyrafinowaną samodyscyplinę.

Program

Christopher Pardini – Toccata "Amazing Grace"

Piotr Czajkowski – Marsz ze suity "Dziadek do orzechów"

Claude Debussy – "Syrinx" na fletnię Pana solo

Franz Liszt – "Ave Maria"

Jehan Alain – "Litanies"

Bogdan Kotyuk – Adagietto “Tête-à-tête”

Edward Grieg – Suita "Peer Gynt": "Śmierć Azy", "Poranek", "Taniec Anitry", "W grocie Króla Gór"

Pierre Cochereau – Scherzo symphonique

Fritz Kreisler – Trzy tańce wiedeńskie: "Love's joy", "Love's sorrow", "Fair Rosemary"

Franz Liszt – Preludium i fuga na temat B-A-C-H

Astor Piazzolla – "Oblivion"

****

 

Ihor Matselyukh, znakomity muzyk, multiinstrumentalista. W roku 1996 ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium we Lwowie. Kształcił się w klasie akordeonu. Podczas studiów  opanował grę na instrumentach dętych, takich jak: flet, okaryna, dwuflet, telenka i inne instrumenty ludowe.  Ihor Matselyukh uczestniczył w konkursach i festiwalach (Drohobycz, 1989, 1997, Harkiv, 2001; Hmelnyckyi, 2003) dostając wyższe nagrody. Ostatecznie jego największą fascynacją została fletnia Pana – instrument, który jest pierwowzorem organów. Współbrzemienie tych dwóch instrumentów proponuje duet małżeński: Olena i Ihor Matselyukh. Ihor Matselyukh od lat uczęszcza na naukę gry na fletni Pana podróżując do Mołdawii. Jako zawodowy muzyk, uczęszcza na warsztaty wybitnego profesora fletni: Iona Negura. Brzmienie swoich koncertów wzbogaca o szereg instrumentów ludowych, proponując słuchaczom niepowtarzalny świat barw muzycznych. Koncerty duetu Matselyukh oparte są o własne aranżacje Ihora. Muzyk aranżuje utwory dla różnych zespołów, często z udziałem bandury (unikalnego strunowego instrumentu ukraińskiego), organów, orkiestry smyczkowej i orkiestry symfonicznej. Ihor Matselyukh koncertuje zarówno w Europie, jak i Ameryce. Aktywnie propaguje także fletnię Pana w swoim rodzinnym kraju, grając z różnymi instrumentalistami i orkiestrami.
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4