Strona Główna Płyta Florilegium

Patrząc na dzieło pędzla Guercino „Ekstaza św. Franciszka” w drezdeńskiej Galerii Dawnych Mistrzów, można mieć wrażenie, że to boska muzyka – dźwięki skrzypiec w rękach posłanego do Biedaczyny anioła, są powodem uniesienia świętego z Asyżu. Nieprzypadkowo artysta posłużył się symboliką muzyki. Życie św. Franciszka było wielką pieśnią ku czci Boga i Bożego Stworzenia. Legenda głosi, że grał na dwóch patykach, imitujących skrzypce, a z serca płynęła muzyka, słyszalna tylko Bogu. Jego pieśni i teksty pozostały do dziś w formie pism i stanowią nieocenione źródło poznania duchowości założyciela Zakonu Braci Mniejszych.

posłuchaj

Franciszkowe ubóstwo, pokora, mistycyzm, pochwała wszystkich stworzeń i człowieka, radość doskonała, niemalże dziecięca ufność i całkowite zjednoczenie z Bogiem, stanowią inspirację dla wielu pokoleń ludzi, którzy idą drogą wytyczoną przez niego, lub twórców, którzy nie pozostali obojętni na głębię i prawdę ukrytą w prostocie życia świętego Franciszka.

Dziełem czerpiącym z franciszkańskiego skarbca jest „Florilegium” – napisane z okazji 800–lecia powstania Zakonu Braci Mniejszych, z chwilą ustnego zatwierdzenia jego Protoreguły przez papieża Innocentego III w roku 1209. Słuchając płyty Romana Kołakowskiego udajmy się w muzyczną podróż śladami św. Franciszka, a słowa pieśni niech pomogą nam odkryć piękny duchowy świat i bogactwo życia świętego z Asyżu.

Zamawianie płyty: telefoniczne tel.kom. 506 030 569 lub przez internet www.antoni.pl

Prawykonanie FLORILEGIUM  - V Festiwal "Pax et bonum"

(4 października2008)

Kościół Franciszkanów - Warszawa Mokotów

(29 listopada 2009)

Autor FLORILEGIUM - Roman Kołakowski składa autograf na okładce płyty.

 

Kościół Franciszkanów - Legnica

(26 września 2009)