top of page

Mapa zakątków muzycznych

Wrzesień 2024

KŁODZKO

niezwykłe fakty

river-g279ec536d_1920.jpg
661px-Dolnoslaskie_mapa_fizyczna1.png

1

2

Stare_Miasto_10961955.jpg

Zanim wybierzesz się na spacer kłodzkimi ścieżkami, poznaj także kilka ciekawostek, które zaostrzą apetyt na  wyprawę i zwiedzanie tego Zakątka:

Krótka historia

1. "Kłodzko leży na szlaku handlowym z Czech do Polski. Tędy wędrowali kupcy rzymscy po bursztyn i po niewolników. Miasto stanowiło ważny ośrodek strategiczny, wojskowy i administracyjny. Przechodziły tędy różne oddziały wojskowe i wielu władców sprawowało nad nim władzę. 24 czerwca 1459 r. król Jerzy z Podeiebradu wyniósł tę ziemię do godności hrabstwa. W 1742 r. tereny te przyłączono do Prus i Śląska, ale aż do 1945 r. stanowiły część archidiecezji praskiej. Po roku 1947 tereny te musieli opuścić niemal wszyscy dotychczasowi mieszkańcy.

Pochodzenie nazwy miasta

2. "W dawnych czasach obszar, na którym dziś wznosi się miasto Kłodzko, porastały lasy. (...) Wśród nielicznych początkowo domów, na niewielkiej polanie, pośrodku której rósł stary dąb, odbywały się jarmarki, na które zjeżdżało wielu okolicznych chłopów oraz kupcy i rzemieślnicy z Polski i Czech ze swoimi towarami. Utarło się wtedy powiedzenie: "jedziemy pod kłodę" - to znaczy na targ w miejscu, na którym wznosiła się kłoda olbrzymiego drzewa. Wkrótce cała osada została od tejk łody nazwana Kłodzkiem."

Most św. Jana

3. "Stare Miasto połączone jest z Wyspą Piaskową mostem gotyckim św. Jana. Most ten należy do najciekawszych obiektów zabytkowych Kłodzka. Swoim wyglądem nawiązuje do słynnego praskiego mostu Karola. Prawdopodobnie był to na początku most drewniany, który w 1390 r. został zastąpiony mostem kamiennym. Ciekawostką jest fakt, że do jego budowy użyto białka kurzego. W XVII-XVIII w. most stopniowo zaczęły ozdabiać figury fundowane przez zamożnych mieszczan i przedstawicieli kłodzkiej szlachty."

Ratusz

4. "Pod względem architektonicznym kłodzkie Stare Miasto stanowi przykład pięknego czeskiego baroku.

Ratusz stanął na rynku w połowie XIV w. Początkowo był budowlą drewnianą. Po pożarze w 1366 r. odbudowano go z kamienia i cegły. Na parterze ratusza znajdowały się kramy piekarzy, szewców i sukienników. Dzisiejszy wygląd ratusza nadano mu po pożarze i przebudowie w latach 1887-1890. Projekt wykonał Ewald Berger, budowniczy pałacu w Bożkowie. Najstarszą częścią budynku jest wieża. Wejście do ratusza od strony wschodniej zdobione jest figurami dwóch młodzieńców wysypujących z pończochy pieniądze do kasy miejskiej. Nad bogato zdobionym balkonem, znajduje się kłodzki herb - lew z podwójnym ogonem i koroną. W lewym narożniku ratusza umieszczony jest zegar podtrzymywany przez kłodzkiego lwa."

Podziemne korytarze

5. "Powstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności miejscowych kupców. Od XIII do XVIII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami Starego Miasta z przeznaczeniem na magazyny. (...) Podziemne komory miały głębokość nawet do 30 m., a niska temperatura pozwalała zachować na długo świeżość przechowywanych w nich produktów spożywczych. Dzięki temu zyskały one sławę nie tylko w najbliższej okolicy, ale i wzdłuż Bursztynowego Szlaku W czasie wojen podziemne korytarze wykorzystywane były w celach obronnych jako schrony. (...) Z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń podziemnych korytarzy w latach pięćdziesiątych XX w. znaczna część Starówki groziła zawaleniem. Zaczęły osiadać fundamenty budynków oraz pękać ściany kamienic. Kłodzkie podziemia stały się zagrożeniem dla miasta i jego mieszkańców.

Z pomocą Starówce przyszła ekipa specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz górnicy z Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu. W 1962 r. rozpoczęły się kilkuletnie prace związane z zabezpieczeniem podziemi. Pozwoliły one ocalić najstarszą część Kłodzka, pojawiła się również możliwość wyodrębnienia wielopoziomowej podziemnej trasy pod ulicami Starówki." ("Poznajemy hrabiowskie, królewskie, cesarskie Kłodzko", opr. Z. Dudek) c.d.n.

WARTO WYBRAĆ SIĘ NA KONCERT I POZNAĆ TO PIĘKNE MIASTO!

TYMCZASEM - PODRÓŻ W CZASIE i WIRTUALNY SPACER, PRZED PODRÓŻĄ DO KŁODZKA. 

bottom of page