1
2
Poznaj także niezwykłe fakty związane z tym Zakątkiem:
Kościół poszczycić się może ciekawym instrumentem – organami wybudowanymi przez firmę Schlag & Söhne
Skąd wiadomo, w jakim czasie ukończona została budowa organów?
- podczas remontu znaleziono inskrypcje z datą: ,,Mai 1899’’na papierze uszczelniającym listwy zaworowe w wiatrownicy.
Jest to jest jeden z ostatnich zachowanych instrumentów, wybudowanych
w skomplikowanym systemie. Działa on bowiem w oparciu o pneumatyczną trakturę gry i rejestrów w systemie opróżniającym, w połączeniu z wiatrownicą skrzyniową
z mieszkami klinowymi. Zaletą takiego rozwiązania jest jego duża bezawaryjność: wszystkie mechanizmy są zamknięte wewnątrz wiatrownicy, tak więc są mało podatne na uszkodzenia. Drugą wielką zaletą tego systemu jest jego precyzja artykulacyjna. Traktura nie ma nawet najmniejszego opóźnienia, a system klapkowy sprawia, że zadęcie piszczałek jest zbliżone do tego, jakie osiąga się przy trakturze mechanicznej.
Instrument jest dwumanuałowy i posiada 10 głosów
https://www.organy.pro/instrumenty.php?instr_id=2475
Zwiedzając kościół, zwróć uwagę na:
- dwie wieże i wieloboczną absydę.
- zabytkowy ołtarz z figurą św. Józefa – dzieło Augusta Wagnera z Jeleniej Góry
- kunsztownie wykonaną ambonę – dzieło Lecha z Krzeszowa,
- cztery piękne witraże przedstawiające Serce Jezusa, Matkę Boską, św. Jadwigę oraz św. Jana Nepomucena – ufundowane przez Marię von Schaffgotsch
- Drogę krzyżową namalowaną na blasze miedzianej – dar grafa von Schaffgotsch
Wspaniały Zakątek Muzyczny!
W kościele pw. św. Józefa w Świeradowie Zdroju odbywa się od lat festiwal PRO MUSICA SACRA. Jest to wydarzenie o bardzo szerokim zakresie repertuarowym obejmującym muzykę organową, kameralną oraz oratoryjno - kantatową. Impreza istnieje od 2009 roku. Została powołana do życia jako impreza charytatywna, której celem było gromadzenie środków finansowych na remont zabytkowych organów w Świeradowskim kościele św. Józefa. Inicjatywa odnowy instrumentu zakończena została sukcesem. Prac remontowych dokonała firma organmistrzowska Pana Adama Wolańskiego z Lubania na przestrzeni od maja do grudnia 2011 roku. Konserwacji szafy organowej dokonała firma Daniela Nowackiego z Osiecznej. Koncerty festiwalowe odbywają się w Kościele św. Józefa w Świeradowie - Zdroju, w kościele Ewangelickim w Lubaniu, w Kościele św. Trójcy wLubaniu, W kościele św. Józefa w Olszynie Lubańskiej, w kościele Podwyższenia Krzyża św. w Czerniawie-Zdroju. Festiwalem kierują Anna Panek - kierownik generalny, Jakub Choros - kierownik artystyczny.
Ważne!
Kościół Św. Józefa położony jest przy głównym szlaku turystycznym prowadzącym w Góry Izerskie – warto więc połączyć rodzinną wycieczkę w góry z koncertem w tym pięknym Zakątku Muzycznym. Wybierając się na koncert organowy – radzimy zająć miejsca w starszej części kościoła, gdzie można delektować się pełnym brzmieniem instrumentu.